Serbowie Nowy Rok celebrują dwukrotnie. Bawią się podczas Sylwestra w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia oraz w tzw. Serbski (Prawosławny) Nowy Rok. Mamy czego zazdrościć!

Serbowie spędzają Sylwestra bardzo hucznie w szerokim towarzystwie. Serbowie mają gorącą bałkańską krew i temperament zatem zabawa sylwestrowa koniecznie musi trwać do białego rana! Serbowie zwykle spędzają Sylwestra w domach, gdzie organizuje się bogato zastawiane, rodzinne przyjęcia. Wieczorem spotykają się ze znajomymi i przyjaciółmi w klubach czy na koncertach. Popularne są w Serbii imprezy w przysłowiowej straży pożarnej. O północy Serbowie zwykle piją szampana lub rakiję, rzadziej wino. Składają sobie życzenia oraz obdarowują się prezentami.

szmpansylwestrowy

Serbski Nowy Rok zwany Српска Нова година/Srpska Nova godina (Serbska Nowa Godzina) jest związany z tradycją prawosławną i kalendarzem juliańskim, przesuniętym o 14 dni do przodu względem stosowanego w Polsce gregoriańskiego. Wielu Serbów Nową Godzinę obchodzi tak samo hucznie jak sylwestra co wyróżnia Serbię na tle pozostałych państw prawosławnych, w których Prawosławny Nowy Rok ma wymiar przede wszystkim religijny i ogranicza się do uczestnictwa w specjalnym nabożeństwie. W Belgradzie co roku organizowany jest drugi noworoczny koncert w centrum miasta, na przeciw budynku miejskiego ratusza lub w okolicach serbskiego parlamentu. Pokaz fajerwerków serwowany jest przez serbską Cerkiew. Niektóre miasta również organizują obchody. Serbowie wykorzystują również dzień na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Nowa Godzina nie jest jednak w Serbii dniem ustawowo wolnym od pracy.

Wiele z dzisiejszych serbskich praktyk, stosowanych w obchodach Nowego Roku czerpią ze zwyczajów starosłowiańskich, sprowadzonych z ojczyzny a następnie wzbogaconych o zwyczaje rodzimej społeczności.

prezent

W Serbii panuje zwyczaj obdarowywania się prezentami. W niektórych regionach Serbii wierzy się że w sylwestra prezenty przynosi św. Mikołaj, nazywany w czasach byłej Jugosławii Dziadkiem Mrozem. Dzieci otrzymują słodycze, orzechy, jabłka oraz znajdują zabawki pod drzewami. Prezent zwykle czeka również dla pierwszego kto przekroczy w Nowy Rok próg domu. Podczas Nowego Roku Serbowie również dekorują domy od wewnątrz i zewnątrz. Drzwi, okna, stół i meble są dekorowane zielonymi gałązkami, liśćmi laurowymi oraz jemiołą, które mają sugerować że wkrótce po srogiej zimie, natura znów obudzi się do życia. W ten sposób w najbardziej krytycznym momencie w roku, kiedy wydaje się że natura umiera, dzień zamienia się w radość z narodzin, odnawiając i pomagając zachować siły życiowe. Serbski Nowy Rok w nocy z 13 na 14 stycznia celebrowany jest w sposób bardziej duchowy, choć nie ma wyłącznie religijnego charakteru.jemiola

Mówiąc o Nowym Roku w Serbii nie można pominąć zabawy sylwestrowej w Belgradzie. Stolica Serbii urosła w ostatnich latach do rangi imprezowej stolicy Europy. Zabawa sylwestrowa organizowana w Serbii przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów z całej Europy, w tym z Polski.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.