Grecja może pochwalić się ciekawą tradycją sylwestrową, w której zwyczaje sylwestrowo-noworoczne są ściśle powiązane z postacią św. Bazylego, który słynął ze szczodrości i dobrego serca dla biednych.

moneta

W sylwestrowym przysmaku „Vassilopitta” pol. Wasilopita czyli cieśnie św. Bazylego ukrywa się złotą lub srebrną monetę. Grecy gaszą światła o północy a następnie świętują poprzez pokrojenie ciasta, szczęśliwiec który natrafi na porcję w której umieszczono monetę, może być pewien pomyślności i obfitego nowego roku. Greckie dzieci zostawiają przy kominkach lub drzwiach wejściowych buty, w nadziei na otrzymanie od św. Bazylego podarunku. Po rodzinnym celebrowaniu, młodzi wychodzą świętować sylwestra ze znajomymi.

W Atenach popularnością cieszy się coroczny koncert na Placu Arystotelesa z udziałem znanych greckich i cypryjskich wykonawców, po koncercie zapełniają się wszystkie kawiarnie, puby, dyskoteki, pobliskie wybrzeże i port. Patronem 1 stycznia jest św. Wasilis, bliscy wymieniają się podarunkami. W Grecji popularny jest również zwyczaj chodzenia po kolędzie w Nowy Rok. Młodzi rozradowani ludzie wędrują po wsiach i i miasteczkach odwiedzając każdy dom, zbierając słodycze i drobne datki.

slodycze

Powszechne jest przekonanie że ten kto pierwszy 1 stycznia przekroczy próg domu, jest całoroczną przepowiednią dla jego mieszkańców. Jeżeli pierwszy próg drzwi przekroczy biedak – biedę będziesz mieć przez cały rok, chudy i słaby przyniesie choroby, pracownik elektrowni wieszczy usterki i problemy z dostawami energii… najlepszą przepowiednią jest pierworodny syn i dziecko. Grecy uważają również że owoce granatu są symbolem bogactwa, płodności i obfitości. W każdym greckim domu stanowią nieodzowny element dekoracyjny w okresie Świąt i Nowego Roku.

granat

Spędzenie sylwestra w Grecji to przygoda, którą na pewno zapamiętacie na długo!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.