Tradycyjnym elementem przywitania nowego roku jest wypicie lampki szampana o północy. Każdy z gości zwróci z pewnością szczególną uwagę na to jaki szampan znajdzie się na sylwestrowym stole. Z tego względu wybrany trunek powinien być godny zaprezentowania.

Zwróć uwagę na cenę

pieniadze

Prawdopodobnie chcesz, żeby na twoim sylwestrowym przyjęciu każdy z gości wypił co najmniej jeden kieliszek szampana. Należy o tym pamiętać przy wyborze trunku o ile kierujesz się ceną. Im mniejsze przyjęcie, tym bardziej elastyczny możesz być w sytuacji kiedy budżet jest ograniczony.

Wybierz rodzaj butelki

pojemnosciszampana

Zdecyduj o pojemności butelki szampana. Na rynku dostępnych jest obecnie kilkanaście pojemności szampanów, które przydatne są na wiele różnych okazji. Wyróżnia się 9 rodzajów butelek:

– Butelki standardowe (0,75 l)
– „Połówka” (0,38 l)
– Magnum (1,5 l)
– Jeroboam (3 l)
– Rehoboam (4,5 l)
– Matuzalem (6 l)
– Salmanazar (9 l)
– Baltazar (12 l)
– Nabuchodonozor (15 l)

Zdecyduj o roku produkcji

rocznikszampana

Szampany muszą posiadać w składzie 80% winogron zebranych w roku, którym są oznaczone.

Jeśli chcesz zabłysnąć na sylwestrowej imprezie, możesz wybrać rocznik, który coś dla Ciebie znaczy. Przy wznoszonym toaście noworocznym możesz w ten sposób nawiązać np. do roku, w którym rozpoczęła działalność firma jeśli jest to Sylwester firmowy lub roku urodzenia szczególnej osoby, która zaszczyciła Cię swoją obecnością na przyjęciu.

Sprawdź poziom wytrawności

szampan

Najsłodszą odmianą wina jest doux.

Cukier jest dodawany do szampana, aby zamienił drożdże w alkohol jako dodatek do naturalnych cukrów pochodzących z winogron, a których byłoby za mało do zajścia procesu fermentacji. Im bardziej wytrawny szampan, tym mniej cukru zawiera. Wina brut oraz dry są winami wytrawnymi natomiast sec i semi sec to wina słodkie.

Komentarze

  • piortek.wawa
    Odpowiedz

    Trzeba umieć rozróżnić co jest szampanem a co zwykłym winem musującym. Cena robi różnicę ale można znaleźć dobrego szampana w przyzwoitej cenie (pojęcie względne:P)
    Trochę rozjaśniła mi lektura tego artykułu:
    gettinenglish.com/jak-wybrac-szampana/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.