Ktoś kiedyś wyobrażał sobie Sylwestra bez fajerwerków lub chociaż sztucznych ogni? Chyba nie! Pokazy fajerwerków, niebo przepełnione kolorami, huk i zachwyt małych i dużych to nieodłączna część tej wyjątkowej nocy w roku. Ludzie odpalają tysiące różnego rodzaju fajerwerków — petard, rakiet czy wulkanów. Jednak nie tylko długość, wysokość i kolor się liczą. Najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Każda noc sylwestrowa wygląda mniej więcej tak samo, niezależnie od miasta, w którym jesteśmy. Fajerwerki, zorganizowane pokazy sztucznych ogni, hałas i dym. Już przed 31 grudnia można usłyszeć liczne próby odpaleń, często w miejscach publicznych, bez zachowania należytych środków ostrożności. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwe użytkowanie petard może zakończyć się tragicznie.

Nie kupuj fajerwerków z niewiadomego źródła

pieniadze

Zaleca się, aby kupować je w supermarketach lub w mniejszych zaufanych sklepach osiedlowych. Nabywanie sztucznych ogni na straganach powstałych tylko na czas sylwestrowego szaleństwa nie jest najlepszym pomysłem. Petardy pochodzące z niewiadomego źródła mogą być bowiem niebezpieczne. Przed zakupem warto zorientować się, czy wybrany przez nas przedmiot posiada instrukcję w języku polskim i czy jego opakowanie jest nienaruszone. Źle przechowywane, bądź zamoknięte petardy również mogą stanowić zagrożenie.

Czytaj instrukcje

Wszystkie, dostępne w sklepach fajerwerki powinny mieć załączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Bezwzględnie przed użyciem petard należy przeczytać dokładnie instrukcję obsługi dołączoną do zakupionych fajerwerków, następnie zastosować się do wszystkich warunków bezpieczeństwa, o których ona wspomina. Jeśli nie jesteśmy zawodowcami, kupujemy fajerwerki oznaczone jako klasa I bądź II. Klasa III przeznaczona jest wyłącznie do pokazów zawodowych.

Pamiętaj o przepisach prawa

przepisy

Używanie materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych w dniach innych niż 31 grudnia i 1 stycznia jest zabronione i grozi karą grzywny. Zakaz nie obowiązuje również podczas imprez okolicznościowych, o ile władze administracyjne (prezydent miasta, wójt, burmistrz) wydadzą zgodę na ich użytkowanie. Inny prawny zapis mówi, że petardy można sprzedawać jedynie osobom, które ukończyły 18. rok życia.

Zachowaj ostrożność

dzieci

Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas używania fajerwerków. Należy rzucać je lub stawiać w miejscach oddalonych od ludzi. Jeżeli sztuczne ognie zapalane są odręcznie to, należy je jak najszybciej odrzucić, aby nie wybuchły w naszych dłoniach.  Najlepiej nie dawać fajerwerków małym dzieciom. Nie powinny one w ogóle przebywać w pobliżu fajerwerków. Nie zapomnijmy również o zwierzętach, o które trzeba szczególnie zadbać podczas sylwestrowej nocy. Nie używajmy sztucznych ogni, kiedy są obok nas.

Nie pij przed zabawą z fajerwerkami

alkohol

Po czwarte najlepiej, aby fajerwerkami zajmowały się osoby, które nie są pod wpływem alkoholu. Osoby pijane często pragną zaimponować innym i tracą zdrowy rozsądek. Mogą tym samym wyrządzić krzywdę sobie jak i innym osobom w otoczeniu. Materiały wybuchowe w połączeniu z dużą ilością alkoholu, najczęściej prowadzą do wypadku. Jeśli zatem chcemy, aby nasza sylwestrowa impreza nie skończyła się wizytą na ostrym dyżurze, powierzmy „opiekę” nad petardami osobie niepijącej i rozważnej.

Nie popsuj szampańskiego nastroju

szpital

Wiele sylwestrowych imprez kończy się tragicznie ze względu na nieodpowiednie używanie petard, niezgodne z załączoną instrukcją obsługi. Skutkami takiego zachowania są między innymi poparzenia, uszkodzenia ciała, w najgorszych przypadkach nawet śmierć. Co roku 1 stycznia trafia do szpitali wielu poparzonych i rannych ludzi.

Jeśli mamy obawy związane z użytkowaniem fajerwerków, zawsze możemy wybrać się na rynek w naszym mieście i bezpiecznie podziwiać pokaz fajerwerków tworzony przez profesjonalistów.

Zadbajmy, aby w tym roku nieoczekiwane wydarzenia związane z zabawą sztucznymi ogniami nie zepsuły naszego szampańskiego humoru. Lekarze co roku ostrzegają o skutkach niewłaściwego użytkowania petard. Miejmy nadzieję, że w tym roku liczba przyjętych do szpitala z takiego właśnie powodu się zmniejszy.

Sylwestrowa noc może być jedną z najpiękniejszych nocy w roku. Zwłaszcza dzięki kolorowym fajerwerkom, które podziwiamy na niebie tuż po północy. Pamiętajmy jednak o swoim bezpieczeństwie, które jest ważniejsze nawet od najlepszej zabawy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.