Andrzejki już za kilka dni, a Ty nadal nie masz planu jak je spędzić? A może w dobie inflacji wolisz zaoszczędzić i zorganizować imprezę w domu? Przygotowaliśmy kilka porad, które ułatwią Ci organizację niezwykłego wieczoru bez wydawania dużych pieniędzy. Nie zabraknie wróżb, przepisów a także pomysłów na dekorację!

Co to są właściwie andrzejki?

To wieczór wróżb obchodzony w Polsce, w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Pierwotnie obchodzone było tylko przez panny, dlatego z zabaw rezygnowały mężatki oraz mężczyźni. Święty Andrzej, będący patronem panien, miał im pomóc w poznaniu imienia przyszłego męża oraz jego pochodzenia. Dlatego też dawne wróżby dotykały tematyki matrymonialnej, oraz były traktowane bardzo poważnie. Obecnie andrzejki dotyczą obu płci i zmieniły się w wesołą, wspólną zabawę, a wróżby traktowane są z przymrużeniem oka. Pamiętajmy, że Andrzejki to ostania szansa na huczne świętowanie przed adwentem, więc warto dobrze wykorzystać ten czas!

Andrzejkowe menu – co przygotować?

Na imprezie nie może zabrakną pysznych przekąsek! Warto wcześniej ustalić ze znajomymi menu i podzielić się przygotowaniem potraw. Na stole nie może zabraknąć zimnych przekąsek jak sałatki, roladki, deska serów oraz wędlin, hummus z warzywami, kieszonki z ciasta francuskiego, kabanosy. Przydadzą się również przekąski jak chipsy, paluszki czy orzeszki i koniecznie coś słodkiego. Powinien znaleźć się również przynajmniej jeden ciepły posiłek. My proponujemy danie jednogarnkowe jak bogracz, bigos bądź gulasz.

Andrzejki – jak umilić wieczór?

Aby tradycji stało się zadość, nie można zapomnieć o andrzejkowych wróżbach! Jednak pamiętajmy, aby traktować je pobłażliwie. Jedna z najpopularniejszych wróżb jaką warto wykonać, to lanie wosku. Polega ona na roztopieniu wosku świecy, a następnie przelaniu przez klucz do zimnej wody. Kształt jaki powstanie na wodzie można następnie dowolnie interpretować lub sprawdzić znaczenie na stronach internetowych.

Kolejna zabawa warta uwagi, to wróżba z fusów. Wystarczy wsypać do filiżanki kawę bądź herbatę i zalać wrzątkiem. Zaparzony napój pijemy małymi łykami, nie zapominając o zostawieniu dwóch łyków. Łapiemy ucho filiżanki, trzykrotnie obracamy i odwracamy filiżankę do góry dnem. Podnosimy w talerzyk i możemy rozpocząć interpretację.

Nie można zapomnieć także o wróżbie monetą która jest jedną z najłatwiejszych! Uczestnicy rzucają bowiem monetą do kubka z wodą. Przed rzutem, należy pomyśleć życzenie. Ten kto trafi do naczynia za pierwszym razem ma szczęście, ponieważ jego marzenie się spełni. Zaś trafienie za drugim razem, daje niewielkie szanse na spełnienie pragnień.

Dekoracje andrzejkowe

Andrzejki dekoracje

Jak stworzyć budżetowe dekoracje? Tak naprawdę nie potrzeba wiele wysiłku. Do stworzenia klimatu andrzejkowego, obowiązkowo potrzebne będą nastrojowe świece. Warto rozstawić je po całym mieszkaniu, nie może zabraknąć ich na stole oraz na parapecie. Należy jednak pamiętać, by ustawić świece w bezpiecznym miejscu!

Nie może zabraknąć również obrusów oraz zasłon, które podkręcą klimat. Warto też na ścianach powiesić materiały i przyozdobić je…. lampkami świątecznymi! Jedna z ciekawszych dekoracji imprezowych to kolorowe balony. Są tanie, a jednocześnie bardzo efektowne.

Mimo poradnika, uważasz że organizacja andrzejkowej imprezy w domu jest problematyczna i wiąże się z długimi, nudnymi przygotowaniami? W takim razie sprawdź oferty andrzejkowych bali oraz imprez i znajdź coś dla Siebie!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.