Chorwaci Nowy Rok spędzają dokładnie w taki sam sposób jak Polacy. Urządzają rodzinne imprezy w domach, szaleją w klubach, na koncertach, tłumnie wychodzą na ulice miast i kurortów, podziwiając pokazy sztucznych ogni a następnie bawiąc się do białego rana. O północy Chorwaci piją szampana lub lokalne trunki oraz składają sobie noworoczne życzenia.

W miastach organizowane są na centralnym placu czy na miejskich błoniach otwarte koncerty i festiwale. Największy odbywa się oczywiście co roku w stolicy kraju, Zagrzebiu, gdzie można podziwiać również największy w Chorwacji pokaz sztucznych ogni. Stołeczny koncert sylwestrowy gości co roku Plac bana Josipa Jelacicia w ścisłym centrum miasta. Koncert uświetniają największe gwiazdy chorwackiej estrady, przede wszystkim zespoły wykonujące lokalną muzykę bałkańską. Koncert na żywo transmitowany jest przez telewizję chorwacką HRK. Miejskie koncerty odbywają się we wszystkich dużych chorwackich miastach m.in w Splicie, Rijece, Szybeniku oraz w Dubrowniku.

dubrovnik

Poza dużymi miastami Nowy Rok w Chorwacji wiąże się z wieloma przesądami. Tradycja mówi Chorwatom „cokolwiek zrobisz w Nowym Roku, będziesz to robił cały rok”. Zarówno dzieci jak i dorośli starają się zachować w tym dniu przyzwoicie. Przywiązanie do tego zwyczaju jest duże szczególnie na chorwackiej wsi. W Nowy Rok wszystko musi być uporządkowane a ludzie muszą dobrze się zachowywać, bowiem cały rok będzie wyglądał tak jak jego pierwszy dzień. Mężczyźni nie grają w karty, kobiety unikają ciężkich prac domowych a dzieci starają się być grzeczne. W wielu miejscach w Chorwacji, ludzie w Nowy Rok wstają wcześnie rano, przygotowują bogate śniadanie, są zadowoleni i dzielą się szczęściem z innymi. Jeśli pierwszą osobą którą spotkasz w tym dniu będzie mężczyzna – to wróży szczęście.

chleb

W Chorwacji uważa się że niektóre rodzaje żywności mogą przynieść płodność i obfite plony. Cały bochenek chleba kładzie się na stole, wskazane jest szczególnie przygotowanie wieprzowiny, ponieważ świnia wykopuje glebę w ruch do przodu – spożycie wieprzowiny oznacza że wykopała mnóstwo szczęścia. W Nowy Rok powinno się unikać kurczaka i królika. Spożycie kurczaka w Nowy Rok spowoduje że przez cały rok będziemy źli, królik, szybki i zwinny, zabierze szczęście z dala od domu. Danie z rybami – dobrobyt odpłynie razem z nimi.

ryby

Mycie twarzy na dzień Nowego Roku w czystej wodzie w której umieszczone jest jabłko z monetą w środku, będzie oznaczało bogaty i zdrowy cały rok. W Chorwacji jak i innych krajach bałkańskich, występuje dziesiątki różnych lokalnych noworocznych zwyczajów i przesądów, zaprezentowanie wszystkich byłoby oczywiście niemożliwe, dodatkowo komplikuje to fakt iż każdy region posiada swoje własne unikalne zwyczaje. Warto podkreślić że w dużych miastach a coraz częściej i na wsi porzuca się przywiązanie do tradycji i lokalnych zwyczajów. Nie wszyscy Chorwaci zdają sobie nawet sprawę z przytoczonych wyżej przesądów. Chorwaci sylwestra świętują podobnie jak Polacy, wyróżnia nas tylko popularny na całych Bałkanach zwyczaj wymieniania się upominkami oraz słodyczami, podobnie jest również w sąsiedniej Słowenii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.