Bułgaria w porównaniu do pozostałych państw europejskich jest bardzo „legendarna” w sensie celebrowania świąt i Nowego Roku. Aspekt ten jest wyczuwany w charakterystycznych obchodach w całym kraju. Nowy Rok w Bułgarii jest nazywany dniem św. Bazylego lub potocznie „Survaki”.

Do dnia św. Bazylego Bułgarzy przywiązują dużą wagę, przygotowując się do świętowania już na kilka dni wstecz. Bułgarzy są znani na całym świecie ze swojej natury i uwielbienia do zabawy. W czasie Nowego Roku można wyraźnie tego doświadczyć. Miasta wypełniają się tłumami rozradowanych i uśmiechniętych ludzi, kobiety malują się i zakładają najpiękniejsze suknie. Bułgarzy w odróżnieniu do pozostałych narodów bałkańskich, rzadko spędzają sylwestra w domu tylko z rodziną, całe rodziny wraz z przyjaciółmi spotykają się w restauracjach, barach czy klubach.

plaza

Wielu Bułgarów planuje noworoczny urlop w nadmorskich kurortach i sylwestra spędza na czarnomorskiej plaży, popularnym celem wyjazdów noworocznych jest Ochryda w Macedonii. Podobnie jak na całych Bałkanach, na terenie całej Bułgarii organizowane są różne imprezy kulturalne, sportowe, które silnie odzwierciedlają zwyczaje, tradycje i kulturę kraju. Wśród nich koncerty, karnawały, procesje i kabarety. Ludzie przebierają się w fantazyjne i śmieszne stroje, zakładają na twarzach maski by uczestniczyć w karnawałach. Niektórzy przebierają się za św. Mikołaja i wręczają napotkanym dzieciom cukierki.

cukierki

Organizowane są również liczne turnieje lokalnych sportów. W Bułgarii popularny jest zwyczaj kupowania czegoś nowego w Nowy Rok, zwykle ubrań. Sklepy zachęcają specjalnymi noworocznymi akcjami promocyjnymi. Bułgarzy podobnie jak Albańczycy uwielbiają fajerwerki, które są istotnym elementem celebrowania Nowego Roku. Tradycyjny prawosławny Nowy Rok jest celebrowany w zaciszu cerkwi i zachował się jedynie wśród religijnych Bułgarów oraz mieszkańców wsi.

Zwyczaje noworoczne w Bułgarii

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.