Obchodzone w Polsce w nocy z 29 na 30 listopada andrzejki to wydarzenie znane każdemu. Wieczór mija nam pod znakiem wróżb, takich jak lanie wosku czy przepowiednia z fusów. Ale czy wiecie, w jakich jeszcze krajach obchodzone jest to święto? Czy przedstawiciele innych krajów celebrują je podobnie do nas?

Polska nie jest jedynym krajem, w którym świętuje się andrzejki. W innych zakątkach świata, również obchodzone jest to święto, jednak na różne sposoby. A więc jak obchodzą andrzejki mieszkańcy Szkocji, Słowacji czy Rumunii?

Szkockie Święto Narodowe

Szkocki dzień św. Andrzeja znacznie różni się od polskich andrzejek. W Szkocji 30 listopada jest dniem wolnym od pracy. Już od XIV wieku św. Andrzeja uznaje się za patrona tego kraju. W całej Szkocji wywieszane są flagi, a ludzie świętują organizując liczne koncerty i pokazy tradycyjnych tańców. W ten dzień mieszkańcy ubierają tradycyjne kilty i grają na dudach. Podobnie jak w Polsce, noc 29 listopada przeznacza się na wróżby. Dotyczą przede wszystkim panien, które chcą dowiedzieć się, co czeka na nie w przyszłości. Ponadto, w dzień świętego Andrzeja przygotowuje się świąteczne potrawy – między innymi zupę rybną i gulasz z dziczyzny.

Andrzejki Szkocja

Andrzejki w Niemczech

U naszych zachodnich sąsiadów, andrzejki obchodzone są tego samego dnia, co w Polsce i również umilają im czas dawne wróżby. W Niemczech leją przez klucz roztopiony metal, a nie tak jak my, wosk. Panuje również przekonanie, że samotne kobiety, w nocy z 29 na 30 listopada powinny pójść spać nago i we śnie wypatrywać przyszłego wybranka. Ważne jest również nasłuchiwanie kierunku szczekania psów, ponieważ Niemki wierzą, że to właśnie z tej strony przybędzie do nich przyszły partner.

Wróżby na słodko

W Słowacji, można powiedzieć, że andrzejki obchodzone są na słodko. W ten dzień panny przygotowują ciastka i wypełniają je karteczkami z męskimi imionami. Podczas smażenia ciastek, kartki wypływają na powierzchnię tłuszczu, a imię, które jako pierwsze wyłoni się, będzie imieniem przyszłego męża.

Rumuński przesądy

W Rumunii andrzejki zwiastują początek zimy. Według wierzeń, tego dnia z zaświatów przychodzą złe duchy. Aby oczyścić się od nich, należy zjeść czosnek, w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Tej nocy, panny wkładają sobie pod poduszki 41 ziaren pszenicy. Jeśli w nocy przyśni im się próba kradzieży pszenicy, to znak, że w przyszłym roku wezmą ślub. W Rumunii jest jeszcze jeden ciekawy zwyczaj. Przed północą panny powinny zabrać świece palone na Wielkanoc i pójść z nimi nad wodę, bowiem w tafli mają ujrzeć twarz przyszłego męża.

Polskie Andrzejki

Obecnie andrzejki obchodzimy z mniejszym rozmachem niż kiedyś. Dawniej wierzono w przepowiednie płynące z wróżb, teraz są tylko dodatkiem do andrzejkowego wieczoru. Jakie są popularne do teraz andrzejkowe zwyczaje? Obowiązkowo podczas imprezy, musi pojawić się lanie wosku! Co to za andrzejki, bez przelewania rozgrzanego wosku przez kluczyk. Wróżenie z fusów również jest ciekawym urozmaicenie wieczoru. Wystarczy wsypać kawę do białej filiżanki i zalać wrzątkiem. Gdy będzie zaparzona pijemy czysty napój, zostawiając kilka łyków, następnie obracamy filiżankę w kierunku wskazówek zegara i odwracamy na talerzyk. Czekamy kilka sekund i możemy rozpoczynać interpretację. Wróżba jest prosta w wykonaniu, a dodatkowo dzięki wypiciu kawy będziemy mieć siły na cały andrzejkowy wieczór!

Andrzejki w Polsce

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.