Większość ludzi postrzega początek nowego roku jako czas, w którym można zapomnieć o przeszłych niepowodzeniach i chcą, aby nowy rok był dla nich świeżym początkiem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci odpowiednio zacząć nie tylko nowy, obiecujący rok, ale także generalnie lepszą przyszłość finansową.

Załóż rachunek oszczędnościowy i korzystaj z niego

skarbonka

Odłóż pieniądze na cel,  który chcesz zrealizować w przyszłości. Możesz wpłacić je na rachunek, aby pozwolić im pomnażać się, ale pamiętaj o tym, aby ich nie dotykać.

Stwórz fundusz awaryjny na czarną godzinę

kolo

Ten fundusz powinien wynosić co najmniej równowartość twojego obecnego sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Również to konto powinno zawierać aktywa łatwo dostępne takie jak obligacje skarbowe. Nie chcesz przecież związać tego rachunku z czymś, co będzie wymagało długo trwającej procedury dostępu do twoich pieniędzy. Ideą tego rozwiązania jest, aby móc szybko uzyskać dostęp do pieniędzy w przypadku nagłej i nieplanowanej potrzeby.

Potnij karty kredytowe

placic

Zacznij korzystać z kart debetowych lub innych kart wymagających comiesięcznych opłat. Pozwoli to na obniżenie twojego długu, ponieważ pozwalają jedynie na wydanie tylko tych pieniędzy, którymi dysponujesz. Karty debetowe są traktowane jak zwykłe środki pieniężne, dlatego możesz tylko tyle, ile ich masz.

Przeprowadź analizę swojej sytuacji

kalkulator

Dokonaj ponownej analizy twojej sytuacji finansowej i tego, na jakim etapie znajdujesz się aktualnie w swoim życiu. Powinieneś oszczędzić więcej, ponieważ zbliżasz się do przejścia na emeryturę? Czy może powinieneś pracować więcej, aby spłacić studencki kredyt? Tego rodzaju dylematy powinieneś przemyśleć, dokonując oceny swojej obecnej sytuacji. Powinieneś również zrównoważyć swój portfel i zdecydować czy zaoszczędzić więcej pieniędzy, czy zainwestować je.

Nagrodź siebie bardziej w nadchodzącym roku

nagroda

Wydaj więcej pieniędzy niż dotychczas na siebie. Nagrodź siebie bardziej i podaruj sobie więcej rozrywki. Jeśli chcesz wziąć urlop, rozpocząć nowe hobby z przyjaciółmi lub wybudować dzieciom domek na drzewie — zrób to!

Zobacz także: Jak zrealizować postanowienia na Nowy Rok?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.