Nowy Rok wita się w każdym miejscu na świecie, ale też w różnych regionach kultywowane są odmienne zwyczaje związane z powitaniem Nowego Roku. W niektórych miejscach na świecie ludzie zbierają się tłumnie by obejrzeć pokazy sztucznych ogni lub uczestniczyć w paradach czy imprezach na rynkach większych miast. W innych najpopularniejsze jest spędzenie tego wyjątkowego dnia w gronie najbliższych osób przy stole zastawionym smacznymi daniami. Dobrze zapoznać się z ciekawymi tradycjami sylwestrowymi w innych krajach na świecie.

Sylwester w Brazylii

W Brazylii uroczystości przeprowadzane są w całym kraju. Najsłynniejszym i zarazem najpopularniejszym miejscem witania Nowego Roku jest plaża Copacabana w Rio De Janeiro, gdzie co roku zbiera się od 1,5 do 2,5 miliona osób, aby wspólnie się bawić.

Sylwester w Korei Południowej

W Korei Południowej najpopularniejszym sposobem świętowania jest wybranie się w podróż do Dong Jung jin na półwyspie, gdzie słońce jest widziane codziennie najwcześniej.

Sylwester w Australii

W Australii Nowy Rok wita cały kraj. Szczególnie dużo ludzi przybywa do Sydney, aby obejrzeć największy na świecie pokaz sztucznych ogni. W porcie w Sydney zbiera się wtedy 1,5 miliona osób. Australia jest drugim krajem po Nowej Zelandii świętującym nadejście Nowego Roku.

Sylwester na Filipinach

Na Filipinach ludzie zapalają sztuczne ognie oraz głośne petardy, włączają głośną muzykę i zachowują się bardzo głośno, przekonani, że hałas odstraszy złe duchy, a tym samym zapobiegnie przyniesienia pecha w Nowym Roku. Do puszek wrzucają monety, aby było jeszcze głośniej oraz z przekonaniem, że przyniesie to więcej pieniędzy dla biesiadników. Ludzie niosą figury symbolizujące płodność i obfitość, noszą kolorowe ubrania, aby pokazać swój entuzjazm na nadchodzący rok. Stoły zastawione są jedzeniem.  Listę przesądów noworocznych uzupełnia obowiązkowa obecność koszyka z 12 różnymi owocami symbolizującymi dobrobyt w każdym miesiącu nowego roku. Większość filipińczyków zapala swoje własne fajerwerki sylwestrowe, lecz publiczne uroczystości takie jak w Nowym Jorku lub Sydney również są organizowane i cieszą się dużą popularnością.

Sylwester w Nowym Jorku

W Nowym Jorku ważąca 5386 kg oraz 3,7 m średnicy kula znajdująca się wysoko nad Times Square zaczyna się obniżać o godzinie 23:59 i dociera do podnóża wieży, na której się znajduje punktualnie o północy, w towarzystwie sztucznych ogni, migocących świateł i intensywnego medialnego przekazu. Ta uroczystość przyciąga corocznie ok. miliona osób.

Sylwester w Rosji

W Rosji Nowy rok witany jest z fajerwerkami i piciem szampana. Nowy Rok to święto rodzinne z bogato zastawionym stołem oraz wręczaniem prezentów noworocznych. Ogromna wieża zegarowa dzwoni w Nowym Roku, a zwyczajem jest, aby z każdym uderzeniem dzwonu pomyśleć życzenie.

Sylwester w Europie

W europejskich krajach Nowy Rok witany jest przy użyciu prywatnych fajerwerków. Ten dzień jest też w niektórych państwach okazją do palenia ognisk ze zużytych choinek świątecznych.

W Londynie tysiące osób gromadzi się na wałach na rzece Tamizie, aby obejrzeć pokaz sztucznych ogni wokół London Eye — najwyższego w Europie diabelskiego młyna.

W Grecji rodziny i krewni gaszą światła o północy, a następnie świętują poprzez pokrojenie vassilopita — ciasta w którym ukryta jest zazwyczaj jedna moneta lub jej ekwiwalent. Osoba, która taki przedmiot znajdzie oczekuje szczęścia w przyszłym roku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.