Włosi kochają witać nowy rok z rozmachem. Zapoznaj się z najpopularniejszymi włoskimi tradycjami noworocznymi.

Bez dobrego jedzenia świętowanie nadejścia nowego roku nie jest świętowaniem. We Włoszech tradycyjną potrawą serwowaną w Sylwestra jest soczewica. Soczewica jest symbolem szczęścia i pieniędzy w nadchodzącym roku. Symbolem dostatku w życiu jest również wieprzowina, która w Sylwestra najczęściej przybiera formę Cotechino — dużej, surowej i przyprawionej kiełbasy lub Zampone, czyli faszerowanej wieprzowej nogi.

Inną włoską tradycją noworoczną jest rodzinna gra podobna do Bingo nazywana Tombola gwarantująca dużą dawkę dobrej zabawy. Różnica w obu grach jest taka, że w Bingo można grać pionowo, poziomo oraz po przekątnej, w Tombola natomiast wyłącznie poziomo.

Musujące wino jest obowiązkowym napojem, jaki należy skosztować o północy. Można napić się do wyboru spumante lub prosecco. Musisz jednak wytrzymać aż do świtu, aby zobaczyć pierwsze promienie słoneczne w nowym roku.

Kolejnym tradycyjnym zwyczajem jest pozbywanie się starych rzeczy wraz z końcem roku, aby przygotować się na nowe w nadchodzącym roku. Aktualnie zwyczaj ten, głównie w południowych Włoszech polega na wyrzucaniu tych starych rzeczy bezpośrednio przez okno, co sprawia, że przechodnie znajdujący się w pobliżu budynków nie mogą się czuć w tym dniu bezpieczni.

W Sylwestra powinno się również założyć czerwoną bieliznę. Ma to także przynieść szczęście w nowym roku.

Komentarze

  • Demostenes
    Odpowiedz

    opcja wyrzucania rzeczy przez okno bardzo mi się podoba 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.