Wyjazd na Sylwestra do największych miast Starego Kontynentu to pomysł iście genialny. To połączenie odpoczynku, zwiedzania oraz szalonej imprezy. Przeczytajcie, które miasta na pewno warto odwiedzić w tym roku.

Paryż – opcja dla romantyków

Stolica Francji przyciąga jak magnes tych, którzy szukają romantycznych uniesień. Rozświetlona tysiącami świateł, pełna urokliwych uliczek, lekko skąpana w prószącym grudniowym śniegu – jest idealnym tłem dla sylwestra we dwoje. Czy jest bowiem coś bardziej romantycznego niż spacer w objęciach paryskimi trotuarami, by koniec końców zawędrować pod wieżę Eiffel’a i podziwiać ją w pełnej krasie? Wielu ludzi zapewne powie: nie. Za poparciem tej tezy przemawiają fakty – co roku tysiące ludzi z całego świata 31 grudnia gromadzi się na Polach Elizejskich i wspólnie wita Nowy Rok. Na tych z jeszcze zasobniejszym portfelem czekają natomiast liczne restauracje i kafejki, które kuszą arcydziełami francuskiej sztuki kulinarnej, od ślimaków, przez żabie udka, po pieczyste mięsa w truflowych sosach. Nawet jeśli nie możemy sobie pozwolić na takie rarytasy – wciąż warto odwiedzić Paryż. Chociażby dla Luwru, Łuku Triumfalnego, czy rejsu po Sekwanie.

Londyn

Wyjątkowo popularny kierunek ze względu na wciąż rosnąca w siłę liczbę Polaków mieszkających na co dzień w stolicy Anglii. Dodatkowo, do Londynu latają tanie linie lotnicze Ryanair, praktycznie z każdego miasta w Polsce. Poza sezonem bilet można kupić już za 150 złotych w dwie strony, w okresie świąteczno-noworocznym trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 500 złotych.

Jeśli chodzi o samego Sylwestra, Londyńczycy głównie świętują go pod London Eye, gdzie koncerty zaczynają się już o 22 czasu środkowoeuropejskiego. O północy, pokazy muzyczne są przerywane biciem Big Bena i fajerwerkami wzbijającymi się w niebo, które podobno w Londynie są najpiękniejsze w całej Europie. Ciekawą tradycją jest również wyśpiewywanie przez zebrany nad Tamizą tłum stare szkockiej pieśni „Auld Lang Syne”. Po tym rytuale, następuje wznowienie koncertów, a tłum bawi się ochoczo do samego rana. Miłośnicy innych rozrywek zawszą mogą zdecydować się na świętowanie tej wyjątkowej nocy w którejś z brytyjskich restauracji, które prawie wszystkie mają przygotowany specjalny, sylwestrowy program. Po tego typu zakrapianych imprezach nie brakuje chętnych do skoków do fontann na Trafalgar Square, które rzekomo mają zapewniać szczęście na cały nadchodzący rok.

W Londynie, warto zresztą spędzić jeszcze cały następny dzień. Około 12 w południe, w Nowy Rok, co roku ma miejsce Parada Noworoczna ciągnąca się od hotelu The Ritz na Piccadilly aż do Parliament Square, w której bierze udział 10 tysięcy osób. Nie zabraknie reprezentantów rodziny królewskiej, ale też cheerleaderek, czy zespołów towarzyszących wykonujących tradycyjne tańce angielskie.

Wiedeń

Dzwon z kościoła świętego Szczepana zasygnalizuje nadejście Nowego Roku. Na uliczkach w centrum miasta będzie można skosztować potraw pochodzących ze wszystkich stron świata.

Praga

Sylwester w Pradze to wyjątkowa dobra opcja. Dojazd, nawet samochodem, nie jest drogi, a samo miasto jest przy tym tak piękne i odmienne od naszych polskich, że decyzji tej na pewno nie będziemy żałować. Dodatkowo – z Czechami łatwo porozumiemy się nawet nie mówiąc po angielsku – w końcu to również Słowianie, a do tego tak bardzo słynący z gościnności, że tylko my Polacy moglibyśmy przegonić ich w tej kategorii.

Do Pragi, poza samochodem, łatwo dostać się również Polskim Busem, który oferuje przejazdy już od… złotówki. Jeśli więc pospieszymy się z rezerwacją może się okazać, że nasz zagraniczny Sylwester okaże się tańszy niż inne polskie sylwestry rodziny i znajomych. Jeśli chodzi o nocleg, tak, jak wszędzie najtańsze okażą się hostele młodzieżowe z wieloosobowymi salami, dlatego też warto namówić na taki wyjazd grupę przyjaciół. Rezerwacje oczywiście warto też poczynić wcześniej – w końcu jak przy każdym tego typu masowym święcie – chętnych nie brakuje.

Kiedy już dostaniemy się do stolicy Czech warto udać się na spacer, dłuższy lub krótszy, w zależności od tego, jakim czasem dysponujemy. W Pradze świetne jest to, że wszystkie najważniejsze zabytki są usytuowane na tyle blisko siebie, że spokojnie możemy wszędzie dostać się do pieszo. Tak oto w naszym zasięgu jest i Most Karola, i zamek na Hradczanach i słynna Złota Uliczka, ale także Rynek Staromiejski, ratusz ze słynnym zegarem Orloj, czy Mała Strana – zabytkowa dzielnica z pałacem i przepięknymi ogrodami Valdsteina. Po godzinach, warto wczuć się w atmosferę miasta i skosztować tradycyjnej czeskiej kuchni popijając kuflem lokalnego piwa. Tak pokrzepieni, chętnie powitamy Nowy Rok z innymi entuzjastami czeskich klimatów, uczestnicząc w odliczaniu sekund do północy oraz czekając na pokaz fajerwerków.

Berlin

Stolica Niemiec to metropolia kultury i nowych trendów. Współczesny Berlin to miasto wyzwolone – tolerujące odmienne orientacje seksualne oraz subkultury, pobrzmiewająca rytmem techno podczas Love Parade, wypełnione klubami i dyskotekami na każdej ulicy, którego nocne życie przeszło już do legendy. Niepowtarzalną atmosferę tego miasta, która fascynuje zarówno ludzi młodych, jak i starszych tworzą też jednak renomowane muzea, teatry i galerie sztuki. Liczba atrakcji sięga więc prawie nieskończoności. Dodatkowo, Berlin jest wyjątkowo dobrym pomysłem do zwiedzania zimą. Czemu? Powodów jest kilka. Pierwszy, to Świąteczne Markety budowane przez Niemców na okres świąteczno-noworoczny. Kuszące zapachem grzanego wina i tradycyjnej Currywurst, słynnej berlińskiej kiełbaski. Jeden z takich marketów znajduje się na przykład na Alexanderplatz, który i tak jest punktem obowiązkowym dla turystów odwiedzających Berlin. Co jeszcze? Plac Poczdamski, usytuowany w nowoczesnej części miasta, czy Reichstag – siedziba Parlamentu. Nowy Rok wita się natomiast tradycyjnie przy Bramie Brandenburskiej, gdzie odbywa się jedna z największych w Europie imprez sylwestrowych na świeżym powietrzu. Tak jak w latach ubiegłych celebrowanie nie ogranicza się jednak do okolic Bramy Brandenburskiej, ale sięga aż do słynnej Siegessäule, czyli Statui Zwycięstwa. Na całej tej trasie odbywać się będą liczne koncerty, występy znanych artystów i DJ-ów, a o północy pokazy sztucznych ogni. Impreza co roku odbywa się na naprawdę wysokim poziomie, gdyż za każdym razem przyciąga blisko 2 miliony turystów z całego świata. Może warto zostać jednym z nich?

Rzym

Piazza del Popolo , największy rzymski plac, jak co roku pomieści nawet około miliona osób. Wszystkie knajpki, kafejki i restauracje będą otwarte to wczesnych godzin porannych.

Jeżeli jednak stwierdzisz, że wolisz zostać w Polsce to dobrym wyborem będzie Wrocław. Co roku odbywa się tam sylwester miejski, dodatkowo miasto to jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Z pewnością Nowy Rok będzie tam wyjątkowo udany.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.