Co z naszymi planami na Sylwester 2021? Ministerstwo Zdrowia poinformowało właśnie o wprowadzeniu dodatkowych restrykcji w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce. Nowe obostrzenia będą miały wpływ także na to, jak będą wyglądały zabawy sylwestrowe. Na szczęście, w tym roku noworoczne wyjazdy i bale odbędą się, ale na nowych zasadach. Jakich obostrzeń przestrzegać na sylwestrowych imprezach? Jakie zasady dotyczą zimowych wyjazdów?

Dyskoteki i kluby otwarte w Sylwestra? Bale sylwestrowe z limitem osób

Zamknięte kluby i dyskoteki od 15 grudnia 2021 – takich nowych obostrzeń chyba nikt się nie spodziewał. Zaskoczeni są nie tylko przedsiębiorcy i właściciele obiektów, ale przede wszystkim osoby, które planują dobrą zabawę na pożegnanie roku. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem zamknięte zostaną wszystkie „obiekty udostępniające miejsca do tańczenia”. Na szczęście nie oznacza to jednak odwołania Sylwestrowych zabaw!

Sylwestrowa noc pozostanie wyjątkiem od reguły! 1 grudnia 2021 i 1 stycznia 2022 wprowadzone zostaną ograniczenia liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób. Limitowi nie podlegają jednak osoby w pełni zaszczepione, które posiadają certyfikat. Oznacza to, że we wszystkich klubach i salach, które tego dnia otworzą drzwi, bawić będzie się zapewne nieco więcej gości. Tej nocy będziemy w pełni mogli się cieszyć muzyką na żywo, tańcem czy przepysznym jedzeniem. Informacja o maksymalnych limitach zachęciła wiele osób do poszukiwania wymarzonego sylwestra i dobrej zabawy w tą jedyną noc. Wolnych miejsc zaczęło szybko ubywać. Warto więc pospieszyć się z rezerwacją, jeśli w sylwestrową noc chce się tańczyć do rana!

imprezy sylwestrowe limity

Noworoczne obostrzenia w hotelach i atrakcjach turystycznych

Zdecydowana większość ogłoszonych we wtorek nowych obostrzeń wejdzie w życie już 15 grudnia, ale będzie obowiązywać również podczas Sylwestra i Nowego Roku. Na co zwrócić uwagę wybierając się na sylwestrowy pobyt poza domem ?

W restauracjach, barach i hotelach limit gości został obniżony do 30 proc maksymalnego obłożenia obiektu. Limit ten nie obowiązuje jednak osób w pełni zaszczepionych. Sprawa obostrzeń podobnie wygląda w różnego rodzaju atrakcjach turystycznych takich jak aquaparki, kina, teatry i obiekty sportowe. Zwiększenie limitu możliwe jest tylko dla osób posiadających certyfikat szczepień. Dla osób planujących korzystanie w tym czasie z pociągów czy autobusów istotne będzie też ograniczenie limitu w transporcie drogowym do 75 proc. Należy podkreślić, że do limitów nie są wliczani zaszczepieni. Osoby bez certyfikatu szczepień nie będą mogły przekraczać ani sylwestrowego limit, ani 30 proc. limitu obłożenia gastronomii.

Czy certyfikaty szczepień będą sprawdzane?

Nowym obostrzeniom i limitom nie podlegają osoby, które posiadają certyfikaty szczepień przeciwko covid-19. Warto więc mieć je pod ręką, jeśli wybieramy się na noworoczny wyjazd. Czy mamy obowiązek okazania certyfikatu podczas sylwestrowej imprezy?

W najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 grudnia 2021 roku możemy znaleźć taką odpowiedź:

§ 26a.”Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób [..] uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z Covid-19[…]”

W praktyce oznacza to przeniesienie odpowiedzialności okazania certyfikatu covidowego na gości i klientów. Zapis o dokumencie potwierdzającym szczepienie może się znaleźć również w regulaminie obiektu lub imprezy. Wtedy również jesteśmy zmuszeni go przestrzegać. Jeśli nie okażemy certyfikatu, zostaniemy zaliczeni do grupy maksymalnie 100 gości. Jeśli limit ten zostanie przekroczony, organizator będzie mógł odmówić nam udziału w zabawie.

Organizatorom sylwestrowych imprez, czy właścicielom hoteli i obiektów gastronomicznych brakuje jednak twardych podstaw prawnych do kontrolowania certyfikatów szczepień z zachowaniem przepisów RODO.

„Problemem wynikającym z administracyjnych ograniczeń [..] jest możliwość legalnego sprawdzania paszportów covidowych” – Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zaapelowała już o pilne doprowadzenie do spójności nowych przepisów z przepisami o ochronie danych osobowych.

Należy również pamiętać, że oprócz nowych obostrzeń, w trakcie Sylwestra, nadal obowiązuje nas zachowanie dystansu społecznego oraz noszenie maseczek. Ustawa z 28 października 2020 r. w związku z przeciwdziałaniem pandemii nakłada karę za nieprzestrzeganie obostrzeń, co może skutkować mandatem w wysokości 500 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.