Kaszuby to jeden z najbardziej barwnych regionów Polski. Warto sprawdzić co ma do zaoferowania! Okres sylwestrowy będzie ku temu doskonałą okazją. Przedstawiamy kilka propozycji świętowania Nowego Roku na tym obszarze.

Może morze?

Region Kaszub sięga aż po Bałtyk, który zimą jest jakby spokojniejszy. Mało kto zimową porą wyjeżdża nad morze, a byłaby to doskonała okazja do ucieczki od codzienności. Morze Bałtyckie kojarzymy zwykle z tłumami na ulicach nadmorskich miast, gwarnych plaż oraz licznych sezonowych straganów. Zimą wszystko wygląda inaczej – plaże i ulice są całkowicie opustoszałe, zatem można naprawdę odpocząć. W takiej atmosferze możemy poczuć świeżość bogatego w jod powietrza i wiele zwiedzić. Odwiedź między innymi Helską latarnię i port wojenny – bez obaw o wielogodzinne stanie w korku, następnie udaj się do Władysławowa i okolic, by obejrzeć Chłapowskie klify. Warto zajrzeć do Trójmiasta – Gdynia słynie między innymi z oceanarium, Gdańsk z licznych zabytków, m.in. pomnika Neptuna, zaś Sopot z molo, które zimą możesz zwiedzić całkowicie za darmo! Być może lampka szampana na tle fajerwerków i nieokiełznanych fal Bałtyku to coś dla ciebie?

Sylwester nad morzem – najnowsze ogłoszenia.

Jak nie morze, to może las?

Kaszuby są świetnym miejscem do wypoczynku dla osób chcących uwolnić się od miejskiego zgiełku — słyną z pięknej przyrody, oprócz licznych jezior, urozmaiconej rzeźby terenu występują tu rozległe kompleksy leśne. Najbardziej znane są Bory Tucholskie o powierzchni 120 ha, które zaraz po Puszczy Białowieskiej są największym obszarem leśnym w Polsce! Bory są bogate w rozmaite gatunki zwierząt i roślin. Istnieje tu 17 rezerwatów, Tucholski Park Krajobrazowy i jeden Park Narodowy: Bory Tucholskie. Aktywni mogą wybrać się na łyżwy po tafli jezior oraz na długi spacer po leśnych ścieżkach. Można także zorganizować kulig oraz wygrzać się przy ognisku. Jeśli intryguje cię sceneria zamarzniętych jezior, pośród tysięcy drzew pokrytych śnieżnym puchem to miejsce jest dla ciebie! Obszar ten dysponuje sporą bazą noclegową, zatem bez problemu znajdziesz wymarzony obiekt do spędzenia sylwestra.

Park Narodowy Borów Tucholskich, źródło: wikimedia.org
Park Narodowy Borów Tucholskich, źródło: wikimedia.org

Poznaj kaszubskie zwyczaje

Kaszubi to grupa autochtonicznych Pomorzan. Mają bardzo bogatą kulturę, warto więc poznać ich zwyczaje. Kaszubi posługują się własnym językiem, który dzieli się na 20 dialektów i aż 70 poddialektów! Grupa ta ma także własną – czarnożółtą flagę. Aby zapoznać się, dobrze z kaszubską kulturą polecamy ci odwiedzenie miast, w których zwyczaje i język są najbardziej pielęgnowane, są to: Wejherowo, Puck, Kartuzy, Bytów, Kościerzyna oraz Żukowo. Może dobrym pomysłem będzie więc świętowanie Nowego Roku na zabawie wśród rodowitych Kaszubów? Cieszymy się, jeśli w myślach odpowiedziałeś: „Jo, chętnie”. 🙂 Pamiętaj, że Kaszubi w noc sylwestrową lubią psikusy, bądź przygotowany, że ktoś może sprawić ci figla.

Flaga Kaszub
Flaga Kaszub

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy cię do odwiedzenia Kaszub. To region niezwykły, sądzimy, że warto go poznać!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.