Jak robić zdjęcia na nocnym tle, które uchwycą blask fajerwerków i zimnych ogni? Sylwester i Nowy Rok to niebywała okazja do szlifowania swoich umiejętności fotograficznych, a także uwiecznienia ostatnich, szampańskich momentów starego roku. Chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć świetnie pamiątkowe zdjęcia z Sylwestra? Przeczytaj nasz artykuł.

Wiele osób pragnie uwiecznić szampańską zabawę podczas największej imprezy w roku – Sylwestra. Co zrobić, aby zdjęcia nie były nieestetycznie prześwietlone, a ostrość nie pozostawiała wiele do życzenia? Przedstawiamy wskazówki, które pozwolą Ci zrobić ciekawe, dobrej jakości zdjęcia w nocnych warunkach, z iluminacjami świetlnymi.

Jak fotografować fajerwerki?

Stabilizacja obrazu

Kluczowa w zdjęciach fajerwerków jest stabilizacja obrazu. Jeśli posiadasz statyw, koniecznie z niego skorzystaj lub użyj innego podparcia dla aparatu. W przeciwnym razie, uzyskasz efekt poszarpanych smug i rozmazanych linii za sprawą spadających z fajerwerków ogników. Jeśli planujesz zrobić zdjęcia samych fajerwerków, bez otoczenia innych elementów w kadrze, sam aparat wystarczy. Uzyskasz wówczas drobne, wężykowate poruszenia iskier fajerwerków.

Proporcjonalny czas naświetlania

Istotne jest dopasowanie czasu naświetlania migawki do czasu ekspozycji fajerwerków, czy sztucznych ogni. Jeśli oglądasz pokazy fajerwerków, które wybuchają co jakiś czas, wybierz dłuższy czas naświetlania – kilkanaście sekund. W przypadku gdy pokazy są bardziej intensywne, warto postawić na kilkusekundowe naświetlanie, np. 5-7 sekund, natomiast gdy fajerwerki na Twoim sylwestrowym niebie pojawiają się nieustannie, wybierz 2-3 sekundy naświetlania.

Warunki zewnętrzne – wiatr

Nie zapominaj o tym, że całość ekspozycji rozgrywa się na zewnątrz, a fajerwerki oprócz olśniewających błysków, tworzą także spore ilości dymu. Wiatr odgrywa wówczas istotną rolę – aby uniknąć efektu kolorowej chmury dymu, zamiast efektownego zdjęcia kolorowych iluminacji, zadbaj o to, aby wiatr wiał Ci w plecy. Jeśli nie masz takiej możliwości, to najlepsze zdjęcia zrobisz na początku pokazu, kiedy dymu nie jest jeszcze zbyt dużo.

Wskazówki w fotografowaniu fajerwerków w pigułce

  • Postaraj się zabrać statyw, zdecydowanie ułatwi Ci on uzyskanie korzystnej ostrości obrazu.
  • Wybierz ustawienia manualne w aparacie.
  • Ustaw przysłonę na f/11 lub f/8.
  • Ustaw czułość ISO na najniższą wartość, najczęściej jest to 100.
  • Czas naświetlania dobierz proporcjonalnie w zależności od efektów jakie chcesz uzyskać, im dłuższy czas, tym dłuższe smugi światła; wypróbuj czasy rzędu kilku sekund.
  • Poszukaj miejsca z wiatrem w plecy.

Fotografowanie fajerwerków jest ekscytujące – nigdy nie jesteśmy w stanie sprecyzować, jaki efekt uzyskamy i co zobaczymy na wyświetlaczu aparatu. Ciesz się zatem tą wyjątkową nocą i pięknymi kolorami lśniących fajerwerków. Powodzenia w fotografowaniu!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.