Gdy wszystkie plany na nadchodzący Sylwester, legną w gruzach, możesz czuć rozczarowanie. Jest to jednak zbyt piękny dzień, by nic z tym nie zrobić. W tym roku robimy rodzinnego sylwestra w domu — tak decyduje wiele osób. Wreszcie nie będzie problemu, gdzie pójść, w co się ubrać, jak wrócić.

W żadnym wypadku nie traktuj tego jako ostateczność i desperacje. Niezależnie w jakim jesteś wieku, czas spędzony z rodziną może dać ci więcej radości niż z tłumem nieznanych sobie ludzi. Twoja rodzina poświęci ci więcej uwagi niż nie jeden znajomy. Tak więc głowa do góry i przygotuj się na wspaniały wieczór pełny atrakcji i ciepłych rozmów. Pojawia się jednak kłopot innego rodzaju — jak spędzić ten wieczór, co robić? Oglądać telewizję, zajadać się domowymi przysmakami, grać w Chińczyka? Jasne, że tak, ale warto zrobić coś wyjątkowego, sylwestrowego

Wspólne gotowanie

gotowanie

Przygotowanie posiłków powinno się odbywać poprzez wspólny podział obowiązków. Niech każda z zaproszonych osób przyniesie coś ze sobą. Wówczas nie będzie problemów z finansami, a wkład pracy zostanie podzielony w równym stopniu. Pogodzenie się i oswojenie z myślą i podjętą decyzją sprawi, że wieczór będzie dużo łatwiejszy i przyjemniejszy do spędzenia.

Ale co robić w domu?

Wspólnie zdecydujcie o tym co będziecie robić. W zależności od miejsca zamieszkania i klimatu istnieje wiele możliwości spędzenia czasu razem w Sylwestra. Jednym z nich jest wspominanie zeszłorocznego sylwestra, czyli opowieści i przygody każdej z osób. Inne pomysły to na przykład wspólny spacer po okolicy, degustacja alkoholi i jedzenia, gra w gry fizyczne na konsoli t.j piłka nożna, hokej, ping-pong, tenis ziemny, strzelectwo czy też starsze gry planszowe.

konsola

Ponadto możecie również wypożyczyć film na DVD. Wiadomo bowiem, że telewizja stanowi punkt odniesienia dla całej rodziny. W tym przypadku trzeba jednak znaleźć zajęcie dla młodszych, których energia nie pozwoli na spokojne wylegiwanie się na kanapie. Nie zapominaj także o przekąskach i napojach.

Ludzie listy piszą

Doskonałym sposobem świętowania sylwestra wraz z rodziną jest coroczny rytuał pisania „listów do samego siebie”. Zabawa ta daje każdemu członkowi rodziny czas na osobistą refleksję, a następnie ocenę tych myśli za rok. Przeczytaj poniższe wskazówki, aby dowiedzieć, jak przywitać w ten sposób nowy rok z rodziną.

Zapewnij każdemu członkowi twojej rodziny kilka kartek eleganckiego papieru, dopasowane koperty i nowe długopisy. Wyjaśnij, na czym polegać będzie zabawa: każdy pisze list do siebie, wymieniając cele, jakie chce zrealizować w nadchodzącym roku. List zostanie zamknięty osobiście, a następnie przechowany do kolejnego Sylwestra. Bardzo ważne jest, aby każdy miał pewność, że jego list będzie odczytany tylko przez niego.

list

Aby pomóc podjąć dzieciom, i nie tylko im, właściwe decyzje, zabawę możesz poprzedzić podaniem kilku przykładów. Lepiej napisać „Spróbuję jazdy konnej”, niż „Nauczę się jeździć na własnym koniu”. Możesz przypomnieć wszystkim, że zdanie „Wygram na loterii” to tak naprawdę marzenie, a nie cel. Innymi słowy, zachęć do formułowania realnych i osiągalnych zamierzeń.

Przygotuj sugestie dotyczące listów. Członkowie twojej rodziny mogą chcieć określić cele pozytywnie: „Będę starał się pamiętać o odrabianiu zadań domowych” zamiast „Nie zapomnę odrabiać lekcji”. Zaproponuj, aby przynajmniej jeden cel związany był z tematem relacji w stosunku do innych ludzi, proponując całą gamę rozmaitych dziedzin takich jak: ograniczanie kłótni, pamięć o urodzinach, wykazywanie współczucia i życzliwości.

Zapewnij ponownie, że wszyscy członkowie rodziny będą własnoręcznie lakować, a następnie podpisywać swoje prywatne koperty z listami, co uczyni je odpornymi na manipulacje. Dzięki temu będą w stanie pisać swobodniej, pewni co do prywatności ich marzeń i celów.

Daj każdemu odpowiednią ilość czasu i prywatną przestrzeń na sporządzenie listu. Zbierz je i jeśli to możliwe, przechowaj w zamkniętym miejscu, najlepiej nawet w sejfie. 🙂

Trochę marzeń, dużo zabawy

Podobny wydaje się zwyczaj sylwestrowy, który ma pomóc w spełnianiu się noworocznych życzeń. Wystarczy napisać na małych karteczkach swoje marzenia (nie cele), spalić je, a popiół wrzucić do kieliszków z szampanem i oczywiście wypić.

Sylwester w przebraniu

Przebranie na sylwestra

Ale nie samym pisaniem człowiek żyje. To wyjątkowy moment, bo jesteście wszyscy razem, wyjątkowy dzień, bo ostatni w roku. Cieszcie się nim, bawcie, zróbcie domowy bal z muzyką, pysznym jedzeniem i tańcami. Możecie wcześniej ustalić temat zabawy i dopasować do niego dekoracje oraz stroje. Nie kupujcie gotowych przebrań, najzabawniej skompletować je z ubrań, które znajdziecie w szafach. Kryją one stroje kowbojów, jaskiniowców i księżniczek. Trzeba tylko puścić wodze wyobraźni, a zdjęcia z tej imprezy na pewno będziecie oglądać częściej niż te z sylwestra w lokalu.

Nie przegap północy

czas

Pamiętaj, aby co jakiś czas spoglądać na zegarek. Zaplanuj wspólne odliczanie sekund do początku nowego roku i przygotuj fajerwerki. Niech sąsiedzi widzą, że dobrze się razem bawicie. Petardy, zimne ognie, bębny, czy też okrzyki „Szczęśliwego Nowego Roku”, wszystko to daję ogromną radość i satysfakcje.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.