Polacy wbrew europejskim trendom, w tym roku wydadzą mniej więcej tyle samo pieniędzy na Sylwestra co w zeszłym roku. Nieznacznie więcej osób niż w tamtym roku zdecyduje się na wyjazd w góry, zagraniczne wojaże czy wyjście do klubu. Co do Sylwestra pozostajemy jednak tradycjonalistami – najchętniej bawimy się w domu.

59% Polaków spędzi sylwester w domu

pokoj

Z ankiety przeprowadzonej przez nasz serwis wynika, że najpopularniejszym miejscem, gdzie Polacy spędzają Sylwestra, jest…dom. Około 25% osób spędzi sylwestrowy wieczór u znajomych. Taka sama liczba rodaków zamierza zostać w ten wieczór przed telewizorem. Około 9% natomiast zdecyduje się na umiarkowane szaleństwo i zorganizuje Sylwester w domu. Zaskakujące, że tylko podobna ilość osób, bo 11%, będzie witać Nowy Rok w klubach bądź restauracjach. Natomiast 8% Polaków wybierze zorganizowane imprezy plenerowe. Około 4% mających dość zimowego klimatu, zdecyduje się na Sylwestra w ciepłych krajach. Ci zaś, którzy nie nacieszyli się jeszcze śniegiem, ostatniego dnia grudnia będą szusowali po stokach (głównie krajowych).

Chętniej w górach niż nad morzem

narty

Większość z nas zatem zdecyduje się na pożegnanie starego roku w kraju. Jeśli chodzi o krajowe wojaże, Polacy chętniej wybierają Sylwestra w górach, nie zaś nad morzem. Wynika to przede wszystkim z porą roku; zima to idealny czas na narty. Nad Bałtykiem zaś o tej porze roku można co najwyżej zamarzać, a na opalania przyjdzie poczekać jeszcze jakieś pół roku. Do najpopularniejszych kurortów górskich należą: oczywiście Zakopane, Wisła oraz Karpacz. Proponują one sylwestrową imprezę, sportowe szaleństwo na stoku oraz przyjemne wieczory w pensjonacie.

Nietypowy sylwester w modzie

zamek

Na amatorów nietuzinkowych wrażeń czeka wiele niecodziennych atrakcji. Wiele kin oraz teatrów organizuje specjalne projekcje bądź uroczyste spektakle. W tym roku po raz kolejny PKP przygotuje sylwestrowy parowóz, w którym odbędzie się bal sylwestrowy. Co roku morsy z całej Polski organizują noworoczne kąpiele w niskich temperaturach. Bale sylwestrowe są również organizowane w zabytkowych średniowiecznych zamkach. Jeśli natomiast ktoś chce odpocząć od zgiełku codzienności, może zaszyć się na sylwestrowe medytacje w klasztorze u mnichów w Tyńcu. Cisza, spokój oraz modlitwa zapewnione.

Organizatorzy Sylwestra zaczynają coraz bardziej dbać o swojego klienta. Prócz imprez na świeżym powietrzu czy w restauracjach, zaczynają proponować różnorodne wyjazdy, nietuzinkowe przyjęcia czy niecodzienne eskapady. Miejsce wyjazdu zależy przede wszystkim od zasobności portfela. Do najtańszych można zaliczyć dosłownie kilkudniowe wypady do największych europejskich miast. Tego typu eskapady nazywane są „Sylwester express”, a ich koszty sięgają około 500 złotych. Łączą one imprezę sylwestrową z jednodniowym zwiedzaniem miasta. Najtańsze dla Polaków są opcje wyjazdów do miast naszych sąsiadów: Pragi, Wilna, Lwowa czy Berlina. Nasi rodacy nierzadko decydują się również na sylwestra w Paryżu, Budapeszcie czy Wiedniu. Tu jednak często nie oferuje się zorganizowanej imprezy, a powitanie nowego roku odbywa się na świeżym powietrzu w centrum miasta.

Wyjazd sylwestrowy nawet za 20.000 zł!

wietnam

Najdroższym z naszego zestawienia i zarazem najrzadziej wybieranym sposobem powitania Nowego Roku nadal pozostaje wśród Polaków Sylwester w egzotycznych krajach. Do najpopularniejszych kurortów sylwestrowych można zaliczyć Egipt oraz Tunezję. Sylwester w Egipcie to wydatek rzędu 2000-3000 złotych od osoby. Biura podróży proponują również pożegnanie starego roku na Maderze lub Wyspach Kanaryjskich. Tu jednak koszty rosną, na taką podróż trzeba przeznaczyć około 5000 złotych. Amatorów bardziej ekskluzywnych rozrywek przyciągać mają sylwestrowe wczasy na Dominikanie (ok. 8000 – 10000 złotych).

Ekskluzywne biura podróży natomiast proponują wycieczki w egzotyczne zakątki globu. Nowy rok można przywitać w tym roku również w Birmie, Wietnamie, Kambodży czy Laosie. Niestety koszt egzotycznej eskapady przyprawić może o zawrót głowy – 10000 złotych to za mało by wyruszyć w taką podróż. Dla tych, którzy marzą o wydaniu 20000 złotych, przygotowane zostały oferty nurkowania w Zanzibarze lub luksusowa podróż jachtem w Ameryce Południowej.

Jak widać oferty sylwestrowe, są nieograniczone. Wszystko zależy od naszych preferencji, chęci, wyobraźni oraz…zasobności portfela. Najważniejsze jednak, aby spędzić ten czas na dobrej zabawie.

Komentarze

  • Kolezanka
    Odpowiedz

    Polecam Pałac Galiny. Byłam tam ze znajomymi w zeszłym roku i świetnie spędziliśmy czas

  • czumyk
    Odpowiedz

    Ja polecam sylwester w Rozdrożu, zapowiada się świetny bal i szampańska zabawa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.