Wybór prezentu na Mikołajki, urodziny jak i inne okazje, to zawsze spory dylemat. Chyba że doskonale znamy potrzeby bliskiej nam osoby. A co jeśli nie? Aby oszczędzić sobie bólu głowy i uniknąć wyrzutów sumienia jeśli prezent się nie spodoba, warto poznać kilka zasad, które pozwolą trafniej dobrać nam upominek.

Rzecz najważniejsza, to nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Lepiej odpowiednio wcześniej zrobić rozpiskę rzeczy, których dana osoba na pewno nie lubi oraz tych, które mogą się przydać lub podchodzą pod zainteresowania. Jeśli uda nam się coś takiego stworzyć, wówczas łatwiej będzie uzyskać w tej sprawie stosowną pomoc osób postronnych lub będącą wspólnymi znajomymi tej osoby.

Kupowanie prezentów nie jest rzeczą łatwą, ale także nie jest sztuką nie do opanowania. Należy pamiętać, że upominek wcale nie musi być kosztowny. Drogi nie zawsze znaczy lepszy i tego się trzymajmy. Szczególnie jeśli jest to taka okazja jak Mikołajki, gdzie zazwyczaj kupuje się skromniejsze prezenty niż np. na Gwiazdkę. Dużą popularnością wśród osób w różnym wieku cieszą się upominki nietypowe, czyli po prostu śmieszne. Często jest tak, że skupiamy się na tym co praktycznie, a zdecydowanie mniej na tym co od razu przyprawi danej osobie uśmiech na twarzy. Pod warunkiem że jest to osoba o luźnym usposobieniu do życia i mająca choć trochę poczucia humoru.

Często mówimy, że liczy się po prostu gest i pamięć. I jest w tym dużo prawdy. Prezent to dowód, że cały czas myślimy o danej osobie i jest dla nas kimś ważnym. Jeśli ktoś dodatkowo potrafi słuchać, co mówią inni, wówczas z doborem prezentu nie powinno być problemu. Każdy jednak wie, że słuchać to jedno, a zapamiętać drugie, tak więc wszelkie marzenia bliskiej osoby możemy sobie notować. A gdy przyjdzie odpowiednia chwila zerknąć do notatek i wybrać coś z listy. Oczywiście nie mówimy tu o samochodzie, domu z ogródkiem itp., ale o jakiś drobnych rzeczach, na które niektórym szkoda pieniędzy.

Czego się wystrzegać? Przede wszystkim wybierania tego co pod ręką i kupowania prezentu w trakcie robienia masy innych zakupów. Poświęć swój czas tylko dla tej jednej rzeczy. Niech to raczej nie będzie coś typowego, co może przez przypadek kupić także inna osoba. Staraj się także nie kupować odzieży, a tym bardziej rzeczy typu skarpetki, majtki itp. Nawet jeśli znasz odpowiednie rozmiary, wiedz, że nie jest to najlepszy pomysł na prezent od serca.

W momencie gdy już będziemy pewni, że wybraliśmy odpowiednią rzecz, należy zadbać, aby rzeczywiście wyglądała ona jak prezent. Najlepiej do tego celu służy papier ozdobny oraz kokarda ze wstążki.

Pamiętaj również, aby kupno prezentu nie było koniecznością, lub czymś na zasadzie „ta osoba pewnie coś mi kupi, więc ja też muszę”. Obdarowywanie prezentem musi sprawiać taką samą przyjemność, jak jego otrzymywanie. Tylko wówczas podtrzymywanie tej tradycji będzie miało sens, a następne tego typu okazje przywołają wspomnienia z poprzednich lat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.