Organizujesz zabawę andrzejkową, ale brakuje Ci pomysłu na wróżby? Mamy dla Ciebie 7 najpopularniejszych wróżb andrzejkowych, które z pewnością przypadną Ci do gustu!

1. WRÓŻBA Z MONETĄ

Jedna z najprostszych i najłatwiejszych zabaw, szczególnie polecana dla najmłodszych. Każdy z uczestników otrzymuje monetę i ustawia się w kolejce, wymyśla sobie jakieś życzenie, następnie otrzymaną monetę rzuca z niewielkiej odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie, życzenie w tym roku się spełni! WYŚCIGI BUTÓW Do zabawy potrzebujemy wyłącznie po jednym bucie każdego z uczestników. Od najbardziej oddalonego od drzwi wyjściowych miejsca zaczynamy ustawiać buty jeden za drugim, buty przekładamy w kierunku drzwi, te z końca kolejki przekładamy na sam początek. Tej osobie, której pierwszy but dotrze do mety i przekroczy próg, spełni się największe marzenie!

2. PRZEKŁUWANIE SERCA

Przygotuj dwa serca z czerwonego lub pokolorowanego na czerwono kartonu. Na jednym z nich wypisz imiona żeńskie, na drugim męskie. W zależności czy wróży chłopak czy dziewczyna, odwrót odpowiedni kartonik z wypisanymi imionami do dołu. Zadaniem dziecka będzie nakłucie serca igłą. Następnie oglądamy jakie imię przekłuła igła ? takie będzie imię przyszłej wybranki / wybranka. Jeśli igła nie przekłuła żadnego imienia ? zadanie powtarzamy.

3. WRÓŻENIE Z FUSÓW

Do tej zabawy andrzejkowej można użyć fusów herbacianych lub kawowych. Przygotuj filiżankę rozszerzającą się ku górze i bez zdobień wnętrza. Osoba, dla której przeznaczona jest wróżba, powinna wypić kawę lub herbatę. Następnie pozostawić na dnie tyle płynu, by fusy mogły spaść na spodek. Po odwróceniu filiżanki lewą ręką za ucho ustawić na spodeczku, trzykrotnie obróć w kierunku ruchu wskazówek zegara. Odczekać siedem sekund i obejrzeć wzór z fusów na spodeczku. Co przypomina kształt fusów?

4. LOS POD KUBKAMI

Kolejna z niezwykle prostych zabaw andrzejkowych. Przygotuj kilka nieprzeźroczystych plastikowych lub papierowych kubków. Pod każdym z nich umieść jeden przedmiot ? obrączką (oznaczającą ślub), monetę (bogactwo), krzyżyk (zakon), nasiono (ciążę) lub dowolny inny przedmiot, według uznania. Zadaniem każdego z uczestników, jest wskazanie jednego z kubków.

5. POKÓJ WRÓŻB

Bardzo popularna zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych! Udekoruj jedno z domowych pomieszczeń, spróbuj stworzyć prawdziwy klimat pokoju wróżb ? z pewnością warto zrezygnować ze sztucznego oświetlenia i skorzystać z klimatycznych świec. Podejmij się wróżenia sam(a) lub wybierz osobę która będzie wróżyła, ważne by była to osoba życzliwa i pełna bujnej wyobraźni. Wybraną osobę można odpowiednio ucharakteryzować, założyć chustę, umalować. Pozostali uczestnicy ustawiają się w kolejce po wróżby. Wróżbita może wróżyć z dłoni, miski wody, kostek do gry, oczu czy kart. Zadaniem wróżbity jest również odpowiedzieć na maksymalnie trzy trapiące gościa pytania.

6. WRÓŻBY Z ZAPAŁKAMI Każdy uczestniczący w zabawie kolejno bierze dwie zapałki i zapala je równocześnie. W tym samym momencie myśli o jakiejś ważnej dla niego sprawie lub zadaje w myślach nurtujące go pytanie. Trzymając zapalone zapałki blisko siebie należy obserwować ich płomienie. Jeśli zbliżają się ku sobie, są długie i spokojne, świadczy to o pomyślnym przebiegu danej sprawy lub pozytywnej odpowiedzi na pytanie.

7. SEN ANDRZEJKOWY

Idąc spać w noc andrzejkową zwróćmy baczną uwagę na to, co nam się przyśni. Szczególnie ważne są dobre sny. Warto doszukiwać się także jasnych symboli. To, co przyśni się nam w tę noc, może wydarzyć się w rzeczywistości lub stanowić dla nas cenną wskazówkę. Propozycji jest nieskończenie wiele, użyjmy własnej wyobraźni tak aby zabawy andrzejkowe dawały mnóstwo radości i uśmiechu a były przy tym bezpieczne. Dowiedzmy się od swoich dziadków jak wspominają zabawy andrzejkowe ze swojego dzieciństwa, z pewnością dadzą nam sporo inspiracji i pomysłów na andrzejkowe wróżby i zabawy.

Udanych wróżb!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.